Aktualūs klausimai - Koronavirusas


2019m. gruodžio mėnesį Uhane, Hubėjais provinsijoje, Kinijoje buvo pneumonijos atvejai sukelti naujo korona viruso (SARS-CoV-2, kuris lemia COVID-19 ligą). Korona virusas įprastai yra paplitęs tarp daugelio gyvūnų rūšių. Labai retai gyvūnai gali užkrėsti žmones ir sukelti sunkų ūminį kvėpavimo takų sindromą (SARS-CoV-Cov) ir Artimųjų Rytų kvėpavimo sindromą (MERS-CoV). Tačiau SARS-CoV-2 sukelia kitą ligą – COVID-19 ligą.

Dėl nuolat besikeičiančios situacijos rekomenduojama sekti ir taikyti turimas rekomendacijas. COVID-19 įprastai nustatomas atliekant polimerazės grandininę reakciją (PGR). Testas atliekamas paimant mėginį iš nosiaryklės su tamponėliu.
Tačiau dauguma nacionalinių gairių nerekomenduoja lėtinėmis ligomis bei PID sergančių žmonių išskirtinės priežiūros. Šiuo metu nerekomenduojama tirti PID pacientų, kurie nejaučia ar jaučia lengvus simptomus. Be to, kai kurias atvejais neigiamas PGR gali nepaneigti diagnozės (klaidingai neigiamas rezultatas).
Todėl, rekomenduojama laikytis vietinių ir nacionalinių gairių dėl ištyrimo.

Bet koks kvėpavimo takus pažeidžiantis virusas perduodamas žmogaus žmogui gali būti rizikingas PID sergantiems asmenims. Todėl PID sergantys asmenys turėtų būti atsargūs ir sekti COVID1-19 plitimą savo regione. Nors gydymas pakaitine terapija imunoglobulinais apsaugo nuo daugelio infekcijų, tačiau nuo COVID-19 neapsaugo. Pasaulinė sveikatos organizacija bei ligų kontrolės ir prevencijos centrai rekomenduoja mažinti COVID-19 paplitimą ir perdavimą laikantis žemiau pateiktų punktų.

  • Svarbiausi būdai infekcijos prevencijai:
    • Dažnai plauti rankas (kas valandą) naudojant alkoholio turinčių rankų prausikliu arba muilu su vandeniu (bent 20 sekundžių), ypač po kontakto su sergančiais žmonėmis ar jų aplinka
    • Vengti akių, nosies, burnos lietimo
    • Vengti artimo kontakto (1 metras) su žmonėmis sergančiais ūmia kvėpavimo takų infekcija
    • Vengti artimo kontakto (1 metras) su žmonėmis, kurie karščiuoja, kosėja.
    • Vengti sveikintis su žmonėmis spaudžiant ranką ar bučiuojantis.
  • Asmenys jaučiantys ūmios kvėpavimo takų infekcijos simptomus turėtų laikytis kosėjimo etiketo (laikytis atstumo nuo žmonių, prisidengti kosint ar čiaudint su vienkartine nosinaite bei plautis rankas) ir nešioti respiratorių/medicininę kaukę, jei taip nurodo vietinis sveikatos priežiūros paslaugų teikėjas.
  • Jei blogai jaučiatės ir jaučiate tokius simptomus kaip: karščiavimas, kosulys ir /ar apsunkintas kvėpavimas nedelsiant kreipkitės pagalbos į vietinį sveikatos priežiūros paslaugų teikėją.

Šiuo metu nėra duomenų ar PID pacientai serga sunkesne COVID-19 eiga, ar turi didesnę riziką užsikrėsti (remiantis Pasaulinės sveikatos organizacijos, ligų kontrolės ir prevencijos centrų ir PID ekspertų duomenimis).
Vis dėlto, manoma, kad PID sergantys asmenys gali turėti didesnę riziką užsikrėsti ar sirgti sunkesne COVID-19 eiga, todėl jiems reikalinga papildoma priežiūra siekiant apsaugoti nuo infekcijos.
Pacientai sergantys PID ir gyvenantys didelio sergamumo vietovėse turėtų imtis visų saugumo priemonių bei laikytis vietinių, regioninių ir nacionalinių rekomendacijų (likti namie, konsultuotis telefonu, dirbti iš namų ir t.t.)
Rekomenduojama PID sergantiems asmenims, įtariant infekciją, skubiai pasikonsultuoti su gydytoju telefonu (arba PID ekspertu arba šeimos gydytoju, kuris informuotų PID ekspertą apie jūsų būklę). Pacientai sergantys PID su plaučių, širdies komplikacijomis, po organų transpantacijos, nesenos kamieninių ląstelių transplantacijos ar genų terapijos, PID pacientai gydomi dėl onkologinių ligų, taip pat pacientai gydomi imunosupresiniais arba imunomoduliuojančiais vaistais (sergant autoimunine, uždegimine, autouždegimine liga kuri komplikuoja PID eigą) turėtų tęsti savo gydymą specifine terapija iki kol PID ekspertai rekomenduotų kitaip. Imunosupresiniai vaistai (ypač kortikosteroidai) gali slėpti infekcijos požymius (karščiavimą ir kitus klinikinius simptomus). Rekomenduojama susisiekti su PID ekspertu esant nepaaiškinamam klinikinės būklės pablogėjimui.
PID pacientams su kvėpavimo takų simptomais (sunkia astma, bronchektazėmis, lėtine kvėpavimo takų liga) turėtų būti skiriamas ypatingas dėmesys (dėl rizikos kvėpavimo takų infekcijoms).
Svarbu neužmiršti, kad PID pacientai turi reguliariai vartotų paskirtus vaistus.
Imunoglobulinai (IVIG ar SCIG) yra saugūs ir apsaugo nuo daugelio kitų infekcijų.
Visiems, įskaitant PID pacientus, griežtai rekomenduojama nuolat sekti Pasaulinės sveikatos organizacijos, Europos ligų prevencijos ir kontrolės centro, vietinių sveikatos specialistų rekomendacijas bei pateikiamą informaciją apie COVID-19 paplitimą regione.

Pabrėžtina, jog tik PID ekspertas geriausiai žino ką rekomenduoti PID sergančiam pacientui.